Program do symulacji pożaru PyroSim
Program PyroSim to graficzny interfejs użytkownika dla środowiska FDS (Fire Dynamics Simulator). Jest używany do tworzenia symulacji pożaru, podczas której prowadzona jest równoległa analiza rozchodzenia się dymu, zmian temperatury oraz koncentracji różnego rodzaju toksyn. Oprogramowanie zawiera w sobie środowisko FDS oraz Smokeview. Używając modelu fizyki FDS, program PyroSim potrafi modelować ruch dymu, wymianę ciepła i rozprzestrzenianie się ognia.
Pracując na wirtualnym modelu możemy sprawdzić różne scenariusze zagrożeń podczas pożaru oraz sprawdzić, jak zachowują się zaprojektowane instalacje oddymiające oraz systemy przeciwpożarowe. Po tak przeprowadzonej analizie lub weryfikacji projektanci mogą w łatwiejszy sposób zaprojektować instalację wentylacyjną oraz przeciwpożarową w dowolnym obiekcie.
Możliwości programu PyroSim
Program PyroSim to jeden z nielicznych systemów, w którym projektant instalacji wentylacyjnych, oddymiających oraz przeciwpożarowych, może na wirtualnym modelu 3D wykorzystać jego unikalne cechy i możliwości:
Modelowanie rozprzestrzeniania się gazów o dowolnych parametrach
Zaawansowana weryfikacja dowolnych systemów oddymiających(grawitacyjnych i mechanicznych)
Tworzenie trójwymiarowych modeli symulacyjnych w intuicyjnym środowisku graficznym
Bogata baza urządzeń (czujniki dymu, tryskacze, zraszacze, termopary)
Dokładne odwzorowanie pracy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (HVAC)
Modelowanie rozwoju rzeczywistych pożarów poprzez zdefiniowanie reakcji pirolizy
Możliwość tworzenia modelu na bazie zaimportowanego pliku graficznego
Łatwy podgląd wyników pracy przy pomocy wbudowanej przeglądarki SmokeView
Automatyczna obsługa wielordzeniowych procesorów
Funkcje programu PyroSim
Zjawisko pirolizy
Wykorzystanie zjawiska pirolizy to dobra metoda do przeprowadzania symulacji pożarów eksperymentalnych. Dlatego stosuje się ją w celu odwzorowania pożarów, które już wystąpiły oraz wstępnego szacowania mocy pożaru, która może wystąpić w danym obiekcie. Zaletą tej metody jest bliższa zgodność symulacji z rzeczywistością, gdyż uwzględnia ona szereg parametrów składowanych materiałów oraz powierzchnię ich składowania. Po pewnym czasie poszczególne elementy będą „wypalać się” zgodnie z zadanym przebiegiem reakcji pirolizy co przedstawia grafika poniżej. Wynikową moc pożaru przedstawia wykres „HRR”.
Symulacja klastrowa
i równoległa FDS